Ekonomi

“Seçimlerden sonra AB ile yeni bir sayfa açılmalı”

Avrupa Günü’nün bu yıl Türkiye’de seçimlerden beş gün önce kutlandığını belirten İKV Lideri Ayhan Zeytinoğlu, “Bu tesadüf aslında son derece kritik bir gündemi de beraberinde getiriyor. Türkiye’de 14 Mayıs seçimlerinden sonra nasıl bir siyasi tablo ortaya çıkarsa çıksın AB sürecinin yeniden canlandırılması gerekiyor.”

2016’dan sonra Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin sakinleştiğine işaret eden Zeytinoğlu, ardından gelen Covid 19 salgını ve Ukrayna Savaşı gibi gelişmelerin Avrupa gündemini önemli ölçüde etkilediğini ifade etti. AB’nin bu gelişmelerin yarattığı zor koşullarda yeşil uzlaşma ve dijitalleşme hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli adımları atmaya öncelik verdiğini söyleyen Ayhan Zeytinoğlu, “Hammaddede stratejik özerklikten çip üretiminin desteklenmesine, siberden sınırdaki karbon düzenleme mekanizmasına güvenlik, Avrupa ekonomisi ve politikaları hızla değişiyor. Yenilendiğini görüyoruz” dedi.

Krizlerle birlikte tüm dünyanın büyük bir dönüşümden geçtiğini belirten Ayhan Zeytinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik süreçler, üretim ve tüketim kalıpları, iş yapma biçimleri değişirken, bu dönüşüme eşlik eden kanun ve mevzuatlar da değişiyor. yenileniyor. Türkiye’nin aday olduğu, gümrük birliğinden çıkarı olduğu, en büyük ihracat pazarı ve yabancı yatırım kaynağı olduğu AB’deki bu değişim ve dönüşüme Türkiye’nin uyum sağlaması kritik önem taşıyor.

Yeni seçim sonrası dönemde kurulacak hükümetin en değerli önceliklerinden biri AB ile ilişkiler olmalıdır. Tam üyelik hedefi korunurken, gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestisi sağlanması, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum, yenilenebilir enerji ile iş birliği, küresel ağ geçidi girişimi, ulaşım ağları, dirençlilik gibi alanlarda ilişkilerin hızla geliştirilmesi hedeflenmelidir. tedarik zincirleri ve dijital altyapı. “

kosk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu