Ekonomi

Seçim sonrası ekonomi gündemde! İşte atılacak adımlar

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin kesin sonuçlarını açıklamasıyla süreç tamamlanmış oldu. TBMM’de gözler yeni döneme ve yeni kabineye çevrildi. Yeni kabine, ilk toplantısını önümüzdeki hafta başında yaparak göreve başlayacak.

Yeni hükümetin öncelikli gündemi ekonomi olacak. İlk değerlendirmelerden biri fiyat artışları olacaktır. Memur, memur, emekli personel ve asgari ücretliler için fiyatlar yeniden düzenlenecek.

ASGARİ MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Ocak ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 30 zam yapıldı. Ek düzenleme yapılmaması durumunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon oranında zam yapılacak. Memurlar ve emekliler yüzde 6 toplu iş sözleşmesi ve yüzde 8’i aşan enflasyon farkı alacak. En düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağı açıklandı. Bu düzenleme madde ile birlikte kaldırılmalıdır.

BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ MEMURLARA KİRA YARDIMI

Büyükşehirlerde memurlara kira yardımını da içeren kira zammı da kanunda yer alacak.

EMEKLİ OLAN KADEMELİ ARTIŞ

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarıldı. 7 bin 500’ün üzerinde maaş alanlar için kademeli zam düzenlemesi yapılacak. Bununla ilgili düzenleme Meclis’in ilk ele alacağı konulardan biri olacak.

ASGARİ FİYATA “500 DOLAR” YÖNETMELİĞİ

Yılbaşında taban fiyat 8 bin 500 liraya çıkarıldı. Seçimden önce taban fiyatın 500 dolara çıkarılması vaatleri vardı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarının ay sonu veya temmuz başında yapılabileceği belirtildi.

KİRA ARTIŞ SINIRINA NE OLACAK?

Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme 1 Temmuz’da sona erecek. Bu konuda Meclis’te yapılacak yasal düzenleme ile nasıl adımlar atılacağı belirlenecek.

EV KADINI İÇİN KOLAY EMEKLİLİK

Ev hanımlarına kolay emeklilik, Bağ-Kur ve SSK’lı gün sayılarında eşitleme, evli çiftlere kredi imkânı gibi yasal düzenlemelere TBMM’de öncelik verilecek.

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu