Ekonomi

Fransa iPhone 12 satışlarını durdurdu

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, Le Parisien gazetesine verdiği röportajda, Fransa’nın radyasyon kontrol kurulu ANFR tarafından yapılan testlerin Özgül Soğurma Oranının (SAR) 1.000 olduğunu göstermesinin ardından iPhone 12 modelinin dün Apple’a sunulduğunu söyledi. model yasal seviyenin biraz üzerindeydi. Satışı durdurma kararını açıkladığını belirtti.

ANFR, Apple’ın “bu uyumsuzluğu sona erdirmek için mevcut tüm yöntemleri kullanmasını” beklediklerini belirterek, “herhangi bir işlem yapılmazsa tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu modeller de geri çağrılacak” dedi.

Barrot, 2020 yılından bu yana satışa sunulan model için yapılacak bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmeye yeteceğini belirtti.

Apple sonuçlara itiraz etti

Apple, ANFR’nin değerlendirmesinin sonuçlarına itiraz ettiğini ve modelin uyumluluğunu kanıtlamak için yetkililerle temasa geçeceğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB), bilimsel araştırmalara göre bazı kanser türlerinin riskini artırabilecek cep telefonlarına maruz kalmayla ilişkili SAR değerleri için belirlediği güvenlik sınırları vardır.

Barrot, Fransa’nın bu bulguları diğer AB ülkeleriyle paylaşmasının “pratikte kartopu etkisi yaratabileceğini” belirtti.

toprakkalehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu