Ekonomi

Curve kurucusunun 168 milyon dolarlık birikimi tüm DeFi için risk oluşturuyor

DeFi’nin değerli adı Eğri FinansCRV’ye yönelik saldırı, tokenin ve kurucunun fiyatını düşürdü Michael Yegorovparasının 168 milyon dolarını tasfiye etme riskini alıyor.

Fiyatlar zaten düşerken el konulan varlıkları satmak, DeFi ekosistemi üzerinde genel bir baskı oluşturabilir. Curve Finance’teki kaos, kurucu Michael Egorov’un 168 milyon dolarlık kredi pozisyonunu tasfiye riskine soktu. Böyle bir durumun merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi için çok büyük etkileri olabilir.

Blockchain analitik platformu DeBank’ın verilerine göre Egorov, çeşitli DeFi protokollerinden 168 milyon dolara satın alınan CRV tokenlerine sahip. Bu, tokenin toplam piyasa değerinin neredeyse yüzde 34’üne eşittir.

CRV tokeninin fiyatı, Curve’ye yapılan hafta sonu saldırısından sonra yüzde 20’den fazla düştü.

Birçok yatırımcı ihtiyati fonlarını geri çektiği için Curve’deki kilitli varlıkların toplam değeri 3,7 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düştü.

DeFi’nin birbiriyle ilişkili doğası göz önüne alındığında, Egorov’un konumunu tasfiye etmek, CRV’nin fiyatının yanı sıra diğer merkezi olmayan protokoller üzerinde baskı oluşturabilir.

CRV, SuşiVe tek takasGibi popüler platformlar da dahil olmak üzere DeFi’deki birçok işlem havuzunda kullanılan sistemik olarak önemli bir varlık olarak tanımlanabilir. aaveBorç verme platformlarında yaygın olarak kullanılan bir teminat türü olduğu söylenebilir.

Ayrıca Egorov’un stablecoin platformu Fraxlend, 17 milyon dolara teminat olarak 32 milyon dolarlık CRV sağladı. FRAX ödünç aldığı bilinmektedir. DeBank verilerine göre Egorov, son birkaç saat içinde Fraxlend’e olan borcunun bir kısmını ödemek için işlemler gerçekleştirdi. Egorov, Abracadabra adlı merkezi olmayan platforma 18 milyon dolar daha borçlu.

Etherscan verilerine göre Egorov’un Lido’su var ( YAPARIM) Circle’ın USDC stablecoin’leri için jetonlar aldı ve bunları modüller halinde 10-50.000 $’a sattı.

Egorov’un CRV kredi statüsünün tasfiye edilip edilmeyeceği, tek bir kişinin “mavi çip” (premium) kripto token arzının bu kadar büyük bir bölümünü nasıl ödünç alabildiğine dair soruları gündeme getiriyor.

Bu olay ayrıca, Aave gibi merkezi olmayan protokollerin, potansiyel olarak sistemik riskler oluşturabilecek önemli durumları sınırlamak için nasıl harekete geçeceğini de vurguladı.

Coinglass bilgilerine göre CRV, son 24 saatte 3.03 milyon doları tasfiye etti. BTCVe ETHÇabuk geride kalıyor.

Egorov, 2020’de CurveDAO’da oylama ve teklifler için kullanılan CRV tokeninin üçte ikisinden fazlasını ele geçirdiğinde geniş çapta eleştirildi. Daha sonra buluşu için özür diledi ve “aşırı tepki verildiğini” söyledi ve bu eleştirilerin rakip platform Yearn.Finance tarafından körüklendiğini savundu.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu