Teknoloji

Çin’in Yıldız Pazarı, Ülke Ekonomisinin Yenilikçi Dönüşümüne Katkı Sağlıyor

Arşiv fotoğrafı, Çin’in doğusunda, Şangay’daki Pudong New District’te bulunan Şangay Borsasının dışını gösteriyor. (Fotoğraf: Xinhua)

PEKİN, 24 Temmuz (Xinhua) — Çin’in STAR pazarı olarak bilinen Nasdaq şeklindeki bilim ve teknoloji inovasyon konseyi, ilgili alanlara daha fazla sermaye aktararak Çin ekonomisinin yenilikçi dönüşümünü ilerletmeye devam etti.

Kurul Cumartesi günü 4. yılını kutladı. Şangay Menkul Kıymetler Borsası verilerine göre, 546 şirketin prestijiyle kayıtlı olduğu STAR piyasasının toplam maliyeti Cuma günü 6.41 trilyon yuan’a (yaklaşık 897.06 milyar USD) ulaştı.

30 Haziran prestijiyle halka arz yoluyla 847,7 milyar yuan toplayan konseyde listelenen 542 şirketin tamamı, stratejik olarak gelişen ve yüksek teknoloji segmentlerinde faaliyet gösteriyor.

China International Capital Limited Company Araştırma Departmanı Genel Müdürü Li Qiusuo, “Yüksek yatırım ve yüksek riskle tanınan yenilikçi bilim ve teknoloji şirketleri, sermaye piyasasında daha fazla talep görüyor” dedi. Li ayrıca, bilim ve teknoloji yenilik konseyinin sermaye piyasasını reel ekonomiye daha uygun hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

2022 yılında kurulda işlem gören şirketlerin toplam gelirlerinin ortalama yüzde 16’sına tekabül eden araştırma geliştirme (Ar-Ge) yatırımları, bir önceki yıla göre 3 puan arttı.

22 Temmuz 2019’da Şangay Borsası’nda açılan STAR piyasası, ülkenin inovasyon atılımı ve sermaye piyasası reformunda çığır açtı.

Yönetim kurulu, Çin ekonomisinin yenilikçi dönüşümünü kolaylaştırmak ve sermaye piyasasında kurumsal iyileştirmeler yapmanın yollarını araştırmak için yüksek teknoloji segmentlerindeki ve stratejik gelişmekte olan segmentlerdeki şirketleri desteklemek için tasarlanmıştır.

erzin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu