Ekonomi

Aksigorta ‘Keep Up to Life Türkiye’ ile Depremin Maddi Riskini Azaltacak

Sigorta branşının en önemli oyuncularından Aksigorta, beyin sarsıntısı risk transferi konusunda yeni bir projeye imza attı. Hayata Türkiye adını verdiği sorumluluk projesiyle, sigortacılık bilincini artırmanın ötesinde, karşı karşıya olduğumuz risklerin uzmanlarından öğrenilebileceğini ve olası risklerin neden bir sigorta kuruluşuna devredilmesi gerektiğini ve bu sayede topluma fayda sağlayabileceğini anlatıyor. beyin sarsıntısına karşı alınabilecek önlemler. Aksigorta, İhtiyaç Haritası ile birlikte 6 Şubat depremzedeleri için de bağış kampanyası başlatıyor.

aksigorta,  2010-2015 yılları arasında hayata geçirilen ‘Hayatın Türkiye’ projesinin devamı niteliğindedir. Hayata Devam Türkiye – Deprem Risk Transfer Projesi’ hayata geçirdi. Proje, risk transferinin neden gerekli olduğunu, karşılaştığımız risklerin işin uzmanlarından öğrenilebileceğini, sarsıntıya karşı alınabilecek önlemler konusunda topluma yardımcı olabileceklerini ve olası risklerin neden bir sigorta kuruluşuna devredilmesi gerektiğini açıklıyor.

Gülen: “Toplam zarar yaklaşık 2 trilyon TL, sigortadan geri aldığımız kısım ise sadece 97.3 milyar TL. Bütün bunların sigortalı olabileceği ortaya çıktı.”

06 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin manevi etkisinin yanı sıra maddi hasarın da oldukça yıkıcı olduğuna değinen. Aksigorta Genel Müdür Uğ gülüşün “Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen 11 ilimizin sigorta durum raporuna göre, kasko, yangın, DASK ve hayat-ferdi kaza sigortalarında bölgedeki toplam sigorta poliçe sayısı yaklaşık 5,8 milyondur. Bu poliçeler ile sektörümüzün 11 ilimize (DASK hariç) verdiği kefalet tutarı 1,8 Trilyon TL’nin üzerindedir. Toplam teminatlar içinde en yüksek tutar 1,2 trilyon TL ile yangın poliçeleri arasındadır. 11 ilimizde muallak hasar tutarı yaklaşık 46 milyar TL’dir (DASK hariç). Ödenen hasar bedeli (DASK hariç) 8,7 milyar TL civarında. DASK da yaklaşık 21 milyar TL zarar ödemesi yaptı. Toplam zarar 2 trilyon TL’ye yakın, sigortadan geri aldığımız kısım ise sadece 97.3 milyar TL. Ancak, hepsi sigortalanabilir. Para biriktirmeyi ve kaynakları zor zamanlar için uygun zamanda tahsis etmeyi bilmeliyiz. Sigorta bunun için en doğru ve en düşük bütçeli araçtır. Sigorta departmanı olarak kara günlerin dostuyuz, bu günler için varız. Sigorta departmanımız yapısı gereği bu günlere çok önceden hazırdır. Sektörümüz bu depremi ve gelecekte olabilecek afetleri karşılayabilecek güç ve güvenlik yapısına sahiptir. Yeter ki toplumsal risk bilincimiz olsun” dedi.

Olası İstanbul depremi milli gelirin yarısını etkileyecek

Türkiye’nin ‘fay hattı ülkesi’ olduğunun altını çizen, şans  Gülümseyen, beklenen İstanbul sarsıntısı hakkında şunları söyledi: “Uzmanlar, İstanbul’da 2030’a kadar 7 büyüklüğünde deprem olma ihtimalinin yüzde 64 olduğunun altını çiziyor. Türkiye’nin sanayi ve finans merkezi İstanbul’da yıkıma neden olacak olası bir depremin, çevre illerle birlikte Türkiye’nin milli gelirinin yarısını etkilemesi bekleniyor. Önlem alınmazsa bedelini tüm Türkiye ödeyecek. Merakla beklenen bu büyük depremin Türkiye’nin en değerli gündem maddelerinden biri olduğu kesin. Bugün hepimizin harekete geçmesi gerekiyor. İstanbul sarsıntısı için kaybedecek vaktimiz yok. Türkiye’de 100 m2 konut için 1 milyon TL inşaat maliyeti olan bir poliçenin ortalama değeri aylık 200 TL’dir. Tıpkı diğer deprem ülkelerinin afetlerle yaşamayı öğrendiği gibi, biz de doğayla iç içe, ona karşı çıkmadan afete dayanıklı şehirler inşa etme gücüne sahibiz.

Risk Transfer Mekanizması: Hayatta Kal Türkiye

Depremin yıkıcı etkisinin ‘kader’ olmaktan çıkması gerektiğinin altını çizen, Gülümseyen, “Aktif fay hatları üzerinde bulunan bir ülkenin vatandaşları olarak depremin bir gerçek olduğunu ve önlem almanın kaçınılmaz olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu bilinçle Aksigorta olarak yeni bir sorumluluk projesine başladığımızı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Projemizin adı ‘Hayata Devam Türkiye’. Karşılaşacağımız risklerin önce farkına varacağız, sonra önlemlerimizi alıp ‘Hayata Devam’ diyeceğiz. Afetlerin yıkıcı etkisini ‘kader’ olmaktan çıkaracağız. Sigorta bir risk transfer sistemidir. Bir poliçe satın alıyor ve risklerinizi karşılamak için o riski bir kuruma devrediyorsunuz. Bunun en yakın örneğini Maraş depreminde hepimiz gördük. Şube olarak karşı karşıya kaldığımız bu büyük hasarın değerli bir kısmını bizi sigortalayan reasürans şirketlerine devrettik. Bu reasürörler de bu riski kendi kendini koruyan kurumlara havale ettiler. Yaşanabilecek büyük felaketleri dikkate alarak hareket etmemiz büyük önem taşımaktadır. Konutlarımızı sağlam temeller üzerine inşa ettiğimizden emin olmalıyız. Yıkılmayacak evler inşa etmeliyiz. Bu tür felaketlerden en az zararla çıkabilmemiz için riskimizi sigorta sektörüne bırakmalıyız.söz konusu.

Depremlerin en büyük yıkıcı etkisinin bilinçsizlik ve tedbirsizlik olduğunu vurgulayan Prof. Gülümseyen, “Yaşadığımız acı deneyimler sonucunda deprem risk farkındalığı önemli ölçüde arttı. Ancak saha araştırmamızda görüyoruz ki; Birçok insan evini nasıl koruyacağını bilmiyor. Sigorta departmanının kendine has bir dili olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama hepimizin dili bire bir konuşmasını istedik. Bu nedenle sigortacılığın karmaşık yapısından kurtularak basit, herkesin anlayabileceği, kendi evi için hızlı bir şekilde ulaşıp çözüm geliştirebileceği bir sistem kurguladık. Bu, ister kiracı ister kiracı olsun, her bireyin riski anlaması ve kendi riskini sigorta şirketine devretmesi için paha biçilmezdir. Önce farkında olacağız. Afetlere eğilimli ve fay hatları üzerinde bulunan bir ülkenin mensuplarıyız. Karşılaştığımız risklerin farkına varacağız. Sonrasında kendimiz, ailemiz ve evimiz için gerçek önlemler alarak bu riski ortadan kaldıracağız. Sigorta şubesi bunun için var.dedi.

Gülümseyen: Biz bilinçli olarak kendimizi savunurken, bu acıyı yaşayan 13,5 milyon insanın ihtiyaçlarını da göz ardı etmemeliyiz” dedi.

Aksigorta olarak hayata geçirdikleri ‘Yaşamaya Devam Türkiye’ projesi kapsamında 6 Şubat depreminden etkilenen 11 il için yardım fonu sistemi kurduklarını belirten Prof. GülümseyenSözlerine şöyle devam etti: Bu proje kapsamında Aksigorta’dan satın alınacak her bir konut sigortasının geliri, 6 Şubat depreminden etkilenen 11 şehre aktarılacaktır. Deprem bölgeleri için yardım fonu oluşturmuş olacağız. İhtiyaç Haritası STK’sı ile işbirliği yaptık. Hayata Devam Türkiye projesi ile alınan her yeni konut için deprem bölgesi için bir yardım fonu oluşturuyoruz. İhtiyaç haritası desteğiyle 20 Konteyner Ev ile oluşturduğumuz yardım fonumuz, her yeni konut poliçesinden 80 TL’lik katkı payı ile depremzedelere düzenli yardım olarak devam edecek. İlk etapta hem kamu hem de özel sektör deprem bölgesine yardımda bulundu. Bu yardımlar bölgedeki farklılaşan ihtiyaçlara cevap olarak yapılmaya devam etmektedir. Birbirimize ihtiyacımız var. Beyin sarsıntısı bölgesinin tek seferlik değil, düzenli yardıma ihtiyacı var, o bölgeyi unutmamalıyız. Bizler bilinçli olarak kendimizi korurken, bu acıyı yaşayan 13,5 milyon insanın ihtiyaçlarını da göz ardı etmemeliyiz. Beyin sarsıntısı öldürmez; Bilinçli olmamak, önlem almamak öldürür. Yaşayabileceğimiz riskin büyüklüğünün farkında olalım ve önlemlerimizi bugünden alalım.

Afetlere hazırlık sigortalı evden başlar

Afete hazır olmanın sadece hayatta kalmakla ilgili olmadığını, maddi ve manevi kayıpları en aza indirmekle ilgili olduğunu hatırlatan Prof. BT Mikdat Kadıoğlu, Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Konuşmasında, afetlere hazırlık açısından bireylerin, ailelerin, konutların ve işyerlerinin alması gereken önlemleri aktardı. Bir önceki Kocaeli depreminin maliyetine ve sonuçlarına vurgu yapan Kadıoğlu, 6 Şubat depremlerinin maliyetinin bunun altı katı olduğunu söyledi. Kadıoğlu, olası İstanbul depreminin beklenen sonuçlarına da değindi.

Profesör Mikdat KadıoğluDaha sonra şöyle dedi: “ Afetlere hazırlıklı olmak sadece hayatta kalmakla ilgili değil, aynı zamanda maddi ve manevi kayıpları da en aza indirmekle ilgilidir. Afetlere hazırlıklı olmak için öncelikle bilgi edinmek gerekir. Afet türlerini ve acil durum planlarını araştırın, kişisel planlamanızı buna göre yapın ve afet durumunda planınıza uygun hareket edin. Bireysel planlamanızın yanı sıra konut ve iş yerlerinizin güvenlik seviyesinin yeterli olmasına dikkat edin. Örneğin, evinizi sistematik olarak koruyun. Yangın alarmı, karbon monoksit dedektörü ve su kaçağı dedektörü gibi değerli cihazların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Evde acil durum malzemeleri bulundurun. Bu öğeler bir acil durum kiti, sigorta poliçeleri, battaniyeler, su, yiyecek ve ilaçları içerebilir. Acil durum planının işyerinde hazır olması ve tüm çalışanların plandan haberdar olması da ayrıca değerlidir. Bu plan, bir afet durumunda ne yapılacağını ve kimin sorumlu olduğunu belirlemelidir. Bu örneklerde olduğu gibi afet hazırlıklarında değer alınırsa bireyler, konutlar, aileler ve işyerleri için maddi ve manevi kayıpların önüne geçilmesi mümkündür.

Afetlere hazırlanırken birçok insan sigortayı unutur veya görmezden gelir. Ancak sigorta, evinizi bir emniyet kemeri gibi korur ve beklenmeyen olayların maddi kayıplarını azaltır. Bu nedenle, afete hazırlık planınızın bir parçası olarak bir sigorta poliçenizin olması değerlidir. Sigortanız yoksa afetler sizi uzun süre evsiz bırakabilir. Afetler insanları fiziksel olarak etkilediği gibi maddi kayıplara da neden olabilmektedir. Sigortasız kalanlar, beklenmedik bir afet durumunda büyük maddi sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bu nedenle sigorta poliçesi yaptırarak afetlerin etkilerini azaltabilirsiniz. Bir sigorta poliçesine sahip olmak, afete hazırlık planınızın bir parçası olarak hazırlıklı olmanızı sağlar. Bu sayede afetlerin etkilerine karşı daha dirençli olabilirsiniz. Bir afet sırasındaki mali kayıpları telafi etmek için bir sigorta poliçesine sahip olmak, afete hazırlığınızı tamamlamada değerli bir adımdır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

adana-escort
adiyaman-escort
afyon-escort
agri-escort
amasya-escort
ankara-escort
antalya-escort
artvin-escort
aydin-escort
balikesir-escort
bilecik-escort
bingol-escort
bitlis-escort
bolu-escort
burdur-escort
bursa-escort
canakkale-escort
cankiri-escort
corum-escort
denizli-escort
diyarbakir-escort
edirne-escort
elazig-escort
erzurum-escort
erzincan-escort
eskisehir-escort
gaziantep-escort
giresun-escort
gumushane-escort
hatay-escort
isparta-escort
mersin-escort
kars-escort
kastamonu-escort
kayseri-escort
kirklareli-escort
kirsehir-escort
kocaeli-escort
konya-escort
kutahya-escort
malatya-escort
manisa-escort
maras-escort
mardin-escort
mugla-escort
mus-escort
nevsehir-escort
nigde-escort
ordu-escort
rize-escort
sakarya-escort
samsun-escort
siirt-escort
sinop-escort
sivas-escort
tekirdag-escort
tokat-escort
trabzon-escort
tunceli-escort
urfa-escort
usak-escort
van-escort
yozgat-escort
zonguldak-escort
aksaray-escort
bayburt-escort
karaman-escort
kirikkale-escort
batman-escort
sirnak-escort
bartin-escort
ardahan-escort
igdir-escort
yalova-escort
karabuk-escort
kilis-escort
osmaniye-escort
duzce-escort
istanbul-escort
izmir-escort
kibris-escort
beylikduzu-escort

buca-escort
bornova-escort
konak-escort
karsiyaka-escort
cesme-escort
gaziemir-escort
balcova-escort
alanya-escort
manavgat-escort
konyaalti-escort
marmaris-escort
milas-escort
fethiye-escort
bodrum-escort
koycegiz-escort
kusadasi-escort
nazilli-escort
salihli-escort
didim-escort
kemer-escort
akhisar-escort
corlu-escort
cerkezkoy-escort
tarsus-escort
iskenderun-escort
sahinbey-escort
antakya-escort
esenyurt-escort
seyhan-escort
osmangazi-escort
kucukcekmece-escort
selcuklu-escort
ilkadim-escort
gebze-escort
polatli-escort
dalyan-escort
kumluca-escort
cankaya-escort
anamur-escort
cukurova-escort
yuregir-escort
torbali-escort
besiktas-escort
tuzla-escort
urla-escort
inegol-escort
aliaga-escort
luleburgaz-escort
biga-escort
ayvalik-escort
bandirma-escort
edremit-escort
girne-escort
lefkosa-escort
kesan-escort
siverek-escort
karakopru-escort
viransehir-escort
sehitkamil-escort
karabaglar-escort
bayrakli-escort
etimesgut-escort
mamak-escort
sincan-escort
altindag-escort
kepez-escort
aksu-escort
cigli-escort
menemen-escort
turgutlu-escort
defne-escort
karatay-escort
meram-escort
eregli-escort
mezitli-escort
yenisehir-escort
erdemli-escort
nilufer-escort
lara-escort
ortaca-escort
odunpazari-escort
tire-escort
gorukle-escort
atakum-escort
serdivan-escort
yakutiye-escort
akyazi-escort
dikili-escort
ortahisar-escort
soke-escort
datca-escort
kas-escort
serik-escort
yildirim-escort
izmit-escort
melikgazi-escort
seydikemer-escort
kocasinan-escort
talas-escort
oludeniz-escort
beykoz-escort
fatih-escort
pendik-escort
pamukkale-escort
kirikhan-escort
sancaktepe-escort
sile-escort
alsancak-escort
akcaabat-escort
pozcu-escort
side-escort
basmane-escort
mavisehir-escort
narlidere-escort
kemalpasa-escort
dudullu-escort
ceyhan-escort
seferihisar-escort
gumbet-escort
goztepe-escort
yalikavak-escort
bergama-escort
odemis-escort
selcuk-escort
darica-escort
catalca-escort
arnavutkoy-escort
bagcilar-escort
silivri-escort
umraniye-escort
beyoglu-escort
atakent-escort
maltepe-escort
halkali-escort
bahcelievler-escort
basaksehir-escort
merzifon-escort
mut-escort
dogubeyazit-escort
eryaman-escort
baglar-escort
dalaman-escort
bahcesehir-escort
sultangazi-escort
uskudar-escort
esenler-escort
saricam-escort
kozan-escort
aksehir-escort
beysehir-escort
cumra-escort
seydisehir-escort
sisli-escort
maslak-escort
mecidiyekoy-escort
sariyer-escort
dortyol-escort
samandag-escort
taksim-escort
etiler-escort
bebek-escort
levent-escort
atasehir-escort
bakirkoy-escort
gungoren-escort
zeytinburnu-escort
eminonu-escort
gazipasa-escort
silifke-escort
cekmekoy-escort
ortakoy-escort
sirkeci-escort
eyup-escort
gaziosmanpasa-escort
kadikoy-escort
kagithane-escort
kartal-escort
sultanbeyli-escort
eyupsultan-escort
atakoy-escort
gayrettepe-escort
dolmabahce-escort
sishane-escort
nisantasi-escort
camlica-escort
unkapani-escort
merter-escort
cengelkoy-escort
moda-escort
kozyatagi-escort
tarabya-escort
sultanahmet-escort
balat-escort
kasimpasa-escort
sirinevler-escort
avcilar-escort
buyukcekmece-escort
yesilkoy-escort
istinye-escort
sultanciftligi-escort
semsipasa-escort
yesiltepe-escort
hadimkoy-escort
cebeci-escort
saskinbakkal-escort
kavacik-escort
turgutreis-escort
fikirtepe-escort
kurtkoy-escort
emirgan-escort
zafer-escort
silivrikapi-escort
duatepe-escort
guzelyali-escort
tarlabasi-escort
yenidogan-escort
haznedar-escort
icerenkoy-escort
inonu-escort
kucukyali-escort
erenkoy-escort
kayisdagi-escort
yali-escort
bostanci-escort
caddebostan-escort
acibadem-escort
suadiye-escort
talatpasa-escort
kartaltepe-escort
seyrantepe-escort
rami-escort
tesvikiye-escort
agva-escort
esatpasa-escort
alibeykoy-escort
cihangir-escort
cevatpasa-escort
hamidiye-escort
caglayan-escort
karagumruk-escort
sogutlucesme-escort
orhangazi-escort
gunesli-escort
esentepe-escort
istiklal-caddesi-escort
hurriyet-escort
muratpasa-escort
ferikoy-escort
baglarbasi-escort
nenehatun-escort
icmeler-escort
yenigun-escort
ulus-escort
kecioren-escort
yenimahalle-escort
menderes-escort
yesilyurt-escort
kalkan-escort
ofis-escort
kayapinar-escort
ergani-escort
bismil-escort
sur-escort
ipekyolu-escort
ercis-escort
tusba-escort
ozalp-escort
kiziltepe-escort
artuklu-escort
foca-escort
yunusemre-escort
soma-escort
davutpasa-escort
cevizlibag-escort
cemberlitas-escort
kumburgaz-escort
kemerburgaz-escort
bayrampasa-escort
ayazaga-escort
belek-escort
kundu-escort
beldibi-escort
korkuteli-escort
beypazari-escort
cubuk-escort
elmadag-escort
haymana-escort
kahramankazan-escort
pursaklar-escort
akyurt-escort
basiskele-escort
cayirova-escort
derince-escort
dilovasi-escort
golcuk-escort
kandira-escort
karamursel-escort
kartepe-escort
korfez-escort
golbasi-escort
kahta-escort
ayvacik-escort
bozcaada-escort
can-escort
ezine-escort
gelibolu-escort
gokceada-escort
yenice-escort
palandoken-escort
aziziye-escort
horasan-escort
diyadin-escort
eleskirt-escort
patnos-escort
tutak-escort
gemlik-escort
gursu-escort
iznik-escort
karacabey-escort
kestel-escort
mudanya-escort
mustafa-kemalpasa-escort
bolvadin-escort
cay-escort
dinar-escort
emirdag-escort
sandikli-escort
suluova-escort
tasova-escort
munich-escort
stuttgart-escort
hopa-escort
yusufeli-escort
sinanpasa-escort
suhut-escort
bozdogan-escort
cine-escort
germencik-escort
incirliova-escort
bigadic-escort
burhaniye-escort
dursunbey-escort
erdek-escort
gonen-escort
karesi-escort
sindirgi-escort
susurluk-escort
amasra-escort
bozuyuk-escort
osmaneli-escort
genc-escort
karliova-escort
solhan-escort
adilcevaz-escort
ahlat-escort
guroymak-escort
hizan-escort
tatvan-escort
mutki-escort
gerede-escort
mudurnu-escort
bucak-escort
golhisar-escort
alaca-escort
iskilip-escort
osmancik-escort
sungurlu-escort
acipayam-escort
buldan-escort
civril-escort
honaz-escort
tavas-escort
uzunkopru-escort
tepebasi-escort
islahiye-escort
nizip-escort
nurdagi-escort
oguzeli-escort
araban-escort
bulancak-escort
espiye-escort
gorele-escort
tirebolu-escort
egirdir-escort
yalvac-escort
bunyan-escort
develi-escort
yahyali-escort
domanic-escort
gediz-escort
simav-escort
tavsanli-escort
akcadag-escort
battalgazi-escort
darende-escort
dogansehir-escort
alasehir-escort
demirci-escort
gordes-escort
avrupa-yakasi-escort
anadolu-yakasi-escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu